Nordiska mästerskapen 2003

Kuumailmapallolennon Pohjoismaiden mestaruuskilpailut 2003

Svenska mästerskapen och Nordiska mästerskapen 2003 arrangerades av Katrineholms BS den 30 april-4 maj.

Nordiska Mästerskapen 2003 - Nordic Championships 2003
Slutresultat - Final results

  • » NM 2003

  • Svenska mästerskapen 2003

    Slutresultat 2003-05-04

    Plats

    Namn

    Klubb

    Poäng

    1Tore WandelBK Andrée5047
    2Poa EkebladBK 424324
    3Peter OlssonCBC4255
    4Henrik ÖdmanHalmstads BK4086
    5Lars EkstedtBS Gustav Adolf4027
    6Janne NilssonBK Andrée3899
    7Olle EkstrandBK Andrée3747
    8Bengt GunnarssonBK Andrée3695
    9John GrubbströmBS Gustav Adolf3541
    10Per JonassonUmeå BK3376
    11Johannes HjorthCBC3284
    12Göran LandhBallongveteranerna2873
    13Dan KjellanderBS Gustav Adolf2314
    14Jonas MattssonCBC2100
    15Sten EricsonDanderyds BK1384
    16Bengt OlssonSvenska Ballongklubben251

    Detaljerat slutresultat: Slutresultat 2003

    Deltävlingsresultat:
    Delt 1- Delt 2- Delt 3- Delt 4- Delt 5- Delt 6-

    Deltagarlista

    1 Johannes Hjorth, Chalmers Ballong Corps
          SE-ZDH, "GP2" Thunder&Colt 69A
    2 Tore Wandel, BK Andrée
          SE-ZII, Ultramagic M-130
    3 John Grubbström, BS Gustav Adolf
          SE-ZBH, "Jakob minst", Thunder&Colt 56A
    4 Lars Ekstedt, BS Gustav Adolf
          G-CCBP, "Guphed", Lindstrand 60X
    5 Poa Ekeblad, Ballongklubben 42
          SE-ZZF, "Indesit" Thunder 77
    6 Jonas Mattsson, Chalmers Ballong Corps
          SE-ZBV, "TT" Thunder&Colt 77A
    7 Peter Olsson, Chalmers Ballong Corps
          SE-ZGV, "Vera" LBL 90A
    8 Göran Landh, Ballongveteranerna
          SE-ZHV, "Stockholm" Ultramagic M-65C
    9 Henrik Ödman, Halmstad Ballongklubb
          SE-ZHY, "Jetpak" SKY 77-24
    10 Dan Kjellander, BS Gustav Adolf
          SE-ZHT, "Sköna Gertrud" Ultramagic M-77
    11 Janne Nilsson, BK Andrée
          SE-ZGF, "Master Card 2" Thunder&Colt 105A
    12 Bengt Gunnarsson, BK Andrée
          SE-ZGA, "Kolingen" LBL 77A
    13 Sten Ericson, Danderyds Ballongklubb
          SE-ZXB, "Wisky" Colt 56A
    14 Olle Ekstrand, BK Andrée
          SE-ZFE, "ZantaFE" Cameron V-90
    15 Bengt Olsson, Svenska Ballongklubben
          SE-ZCD, "Dahlia" Thunder&Colt 120A
    16 Per Jonasson, Umeå Ballongklubb
          SE-ZCA, "Q8" Cameron N-77

    © Copyright Svenska Ballongfederationen